Akademia Piłkarska szkoli aktualnie 355 chłopców, a także 105 dziewczyn. Najmłodsi mają 6 lat, a najstarsi 19. Podstawowym celem zorganizowanego szkolenia w Wiśle Kraków jest wychowanie piłkarzy, gotowych do stanowienia o sile pierwszej drużyny 13-krotnego Mistrza Polski, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, zarówno w barwach klubowych, jak i państwowych. Do osiągnięcia zamierzonych efektów poczynione zostały kroki, które mają zmaksymalizować szanse.
Podział na Kraków i Myślenice
Szkolenie w Akademii Wisły Kraków dzieli się na kilka etapów, jednak najważniejszy jest podział na Kraków i Myślenice. W położonej na południe od stolicy Małopolski miejscowości stacjonują na co dzień zawodnicy zespołów U-17, U-19 oraz drugiej drużyny Białej Gwiazdy. Trafiają tam wytypowani jedyni ci, którzy zostali wytypowani przez trenerów pracujących w krakowskich drużynach U-15 oraz U-16. Ta drużyna w sezonie 2023/2024 jest najstarszą w Krakowie. Najmłodszą grupą jest U-7 i jest ona traktowana jako nabór do Wisły Kraków. Kolejne etapy szkolenia są podzielone również poprzez lokalizacje: grupy U7, U8 oraz U9 trenują przy ul. Grzegórzeckiej 24, zespoły U10, U11, U12 oraz U13 swoje miejsce mają na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, a U14, U15 oraz U16 zlokalizowane są przy ul. Szablowskiego 1, gdzie również funkcjonuje Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego, do której uczęszczają zawodnicy tych trzech drużyn.
Po ukończeniu 15. roku życia wybrani zawodnicy przenoszą się do Myślenic, gdzie współtworzą zespół występujący w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Pozostali zawodnicy tworzą zespół U-16, którego celem jest stworzenie miejsca dla zawodników, którzy dzięki regularnej grze mogą w przyszłości dołączyć do Myślenic do zespołu U-17. Mając na uwadze również ważny aspekt edukacji, myśleniccy juniorzy Wisły są uczniami liceum w Małopolskiej Szkoły Gościnności (aktualnie Wisła ma już klasy i w trakcie roku szkolnego zakwaterowani są w Internacie na przeciwko ORLEN OIL Bazy Szkoleniowej Wisły Kraków. Końcowym etapem szkolenia jest druga drużyna Wisły Kraków, która została reaktywowana w 2023/2024 roku. Jej skład tworzą zawodnicy do 25. roku życia, w dużej mierze opierając się na absolwentach Akademii. O sile tej drużyny stanowią zawodnicy, którzy ukończyli wiek juniora lub też jeszcze mogą występować w rozgrywkach młodzieżowych.
Jak trafić do Akademii Wisły?
Wstępem do Akademii są zajęcia Wisła Junior. W sobotnie poranki przy ul. Grzegórzeckiej 24 trenują dzieci w wieku przedszkolnym (U4, U5 oraz U6). Najstarszy rocznik tworzy w połowie sezonu grupę naborową (U6), która dodatkowo ma jeden trening w tygodniu, a od nowego sezonu staje się pełnoprawną drużyną Akademii – U7. Nabór do Akademii odbywa się na określonych zasadach. Raz do roku organizowany jest „Dzień Talentu”, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni zawodnicy w określonym wieku. Niedługo też ruszy specjalny program, który umożliwi wszystkim chłopcom urodzonym w latach 2015-2016 trenować raz w miesiącu pod okiem szkoleniowców Wisły. Ważnym elementem szkolenia jest skauting. Do 13. roku życia działa tzw. „skauting lokalny”, którego zwieńczeniem jest projekt „Wisła Future” – wyróżnieni zawodnicy zostają zapraszani na cykliczne treningi dla kategorii wiekowych U13-U11, prowadzone przez Krystiana Żakowicza, trenera zespołu CLJ U-15. Dużą rolę w tych treningach odgrywają Kluby Partnerskie, które na bieżąco raportują o swoich utalentowanych podopiecznych.
Skauting
Od 14. roku życia zaczyna się skauting ogólnokrajowy i kluby sprowadzają do siebie zawodników z całej Polski. Chcąc rywalizować z najlepszymi Wisła chce zdominować południe, jednakże z dużym naciskiem na Kraków i Małopolskę. W tej części kraju jest bardzo duża liczba chłopców, którzy marzą o grze na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana i mają ku temu potencjał. Zadaniem klubu jest zapewnienie im jak najlepszych warunków – edukacyjnych, szkoleniowych oraz socjalno-opiekuńczych, jakże ważnych w przypadku zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzki do Krakowa. Natomiast w pierwszej kolejności Wisła stara się, żeby drużyny U-14 i starsze tworzone były przez zawodników, którzy przechodzili przez poszczególne szczeble w Akademii, następnie z Krakowa, Małopolski, a dopiero w kolejnym etapie z ościennych województw.
Rozgrywki ligowe
Ważnym elementem podnoszenia umiejętności jest stawianie przed zawodnikami Wisły wyzwań. Trzy najstarsze drużyny niezmiennie, jako jedni z nielicznych w Polsce, od lat z powodzeniem rywalizują w Centralnych Ligach Juniorów, osiągających w ostatnich latach takie sukcesy jak wicemistrzostwo Polski juniorów (sezon 2020/2021) oraz wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych (sezon 2021/2022).
Młodsze drużyny rywalizują na poziomie wojewódzkim, ale każda z nich w starszej kategorii wiekowej, co jest unikalne w skali całego kraju. Dużą wartością są też sparingi. Oprócz krajowych meczów, Wisła współpracuje z takimi klubami jak MSK Zilina, Banik Ostrawa, Slavia Praga, NK Lokomotiva Zagreb czy Honved Budapeszt, organizując sparingi – najczęściej w okresie zimowym. Dodatkowo zespoły U13 oraz U12 rywalizują w Interlidze. Jest to wyszehradzka liga, w której z polskich klubów występują również Górnik Zabrze oraz Śląsk Wrocław, a rywalami polskich klubów są zespoły z Czech, Słowacji i Węgier.