Przekaż 1,5% podatku

Wisła Kraków - za sprawą działającej w strukturach klubu Fundacji - uzyskała status organizacji pożytku publicznego (OPP). Oznacza to, że każdy kibic Białej Gwiazdy w zeznaniu podatkowym może przekazać 1,5% swojego podatku na działalność organizacji, która sprawuje pieczę m.in. nad funkcjonowaniem całej Akademii Wisły Kraków czy innych klubowych sekcji.

Fundacja Wisły Kraków  (KRS: 0000846993; NIP: 6772454164; REGON: 386364295) została powołana do życia 24 czerwca 2020 roku. Na jej czele stanęli dyrektor Akademii Wisły Kraków Krzysztof Kołaczyk, a także najważniejsze osoby w ówczesnych strukturach Spółki Akcyjnej - Jarosław Królewski (obecny prezes Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA, a także Beneficjent Rzeczywisty Fundacji Wisły Kraków), Jakub Błaszczykowski oraz Tomasz Jażdżyński, jako główni udziałowcy Klubu zostali Radą Fundacji.

Przez ostatnie półtora roku władze Fundacji starały się o przyznanie jej statusu organizacji pożytku publicznego, co umożliwiłoby kolejny krok w rozwoju całego klubu. Starania zakończyły się sukcesem i decyzją Sądu Rejonowego Kraków - Śródmieście - od poniedziałku 13 listopada Fundacja Wisły Kraków może się pochwalić takim mianem. 

Do statutowych zadań Fundacji należy przede wszystkim zarządzanie Akademią Wisły Kraków, w tym opieka nad młodymi zawodnikami czy organizacja obozów i turniejów takich, jak m.in. Turniej im. Adama Grabki, „Talent Day” czy „Wisła Summer Camp”. Fundacja pod swoimi skrzydłami ma również wszystkie sekcje Białej Gwiazdy, w tym sekcje kobiecą, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie - na szczeblach młodzieżowych, a także seniorskich. W ostatnich dwóch latach nowo powstała drużyna dokonała dwóch awansów - z V ligi do IV w sezonie 2021/2022 oraz z IV do III w sezonie 2022/2023. Aktualnie dziewczyny zajmują drugie miejsce w tabeli po rundzie jesiennej, mając bilans 10 zwycięstw i 1 porażki - identyczny jak lider grupy IV.  

Fundacja Wisły Kraków zajmuje się również prowadzeniem Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego. Jej działalność jest ściśle powiązana z klubową Akademią, albowiem uczniowie prowadzonych klas są jednocześnie zawodnikami drużyn U-14, U-15 oraz U-16. Z pracy Akademii czerpie również pierwsza drużyna Białej Gwiazdy – podstawowym zawodnikiem zespołu jest Kacper Duda, a mocno do składu pukają w ostatnich miesiącach Jakub Krzyżanowski, Kamil Broda, Kuba Wiśniewski, czy Dominik Sarga, którzy mają za sobą już pierwsze występy. 

Jak przekazać 1,5% podatku na Fundację Wisły Kraków? 

Wniosek o przekazanie 1.5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uwzględniony jest w zeznaniu podatkowym, w formularzu PIT-11. Tym samym wystarczy wpisać numer KRS Fundacji (0000846993) i wysokość kwoty, jaką chcesz dla niej przekazać. Warto pamiętać, że nie może ona przekraczać 1.5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Fundacja Wisły Kraków prowadzi szereg działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Trenerzy klubowej Akademii wraz z zawodnikami uczestniczą w zajęciach skierowanych do przedszkolaków i najmłodszych mieszkańców Krakowa i okolic, w których zachęcają m.in. do aktywnego spędzania czasu i wszelakiej aktywności ruchowej.  

Wśród projektów realizowanych przez klubową Akademię można znaleźć również m.in. cykl zajęć „Wisła Junior”, które przeznaczone są dla chłopców i dziewczynek urodzonych w latach 2018-2020. To ogólnorozwojowe zajęcia z elementami piłki nożnej, które dla wielu z nich są pierwszym poważniejszym zetknięciem z aktywnością fizyczną.  

Przekaż 1,5% na rzecz Fundacji Wisły Kraków i wspieraj z nami rozwój Akademii Białej Gwiazdy!