Takim sprzętem nie dysponuje żadna Akademia w naszym kraju, a z innowacyjnych rozwiązań korzystają m.in. Borussia Dortmund, Fulham, Real Sociedad, czy Benfica Lizbona. Od kilku tygodni system PlayerMaker towarzyszy w codziennej pracy sztabu drużyny U-15 i już przynosi pierwsze efekty. - Dzięki temu mamy pełniejszy obraz umiejętności zawodników, co pomaga w ich wszechstronnym rozwoju - mówi trener drużyny Wisły Kraków U-15 Dawid Ślusarczyk. A niedługo sprzęt będzie również użytkowany przez zespół U14 i młodsze roczniki Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków.
Nowoczesny sprzęt PlayerMaker służący analizie indywidualnych parametrów każdego zawodnika trafił do Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Socios Wisła. Innowacyjny sprzęt, z którego korzysta wiele cenionych Akademii z całej Europy umożliwia monitorowanie i analizę indywidualnych parametrów zawodników i wspiera w ten sposób codzienną pracę sztabu szkoleniowego. Efekty pracy podczas stażu w Borussii Dortmund mógł podziwiać koordynator etapu U12-U7 i trener ekipy U-10 wiślackiej Akademii Konrad Czajkowski.
“To urządzenie łączy funkcje kamizelek GPS z monitorowaniem aspektów technicznych, tworząc wszechstronne narzędzie. Pierwsze testy rozpoczęliśmy w grupie U15, gdzie system szybko okazał się intuicyjny zarówno dla zawodników, jak i dla nas. PlayerMaker mierzy wiele parametrów wspierających analizę fizyczną i techniczną. W kategorii fizycznej monitoruje m.in. dystans pokonywany przez zawodnika, tempo biegu, liczbę sprintów i przyspieszeń. Umożliwia to dokładne śledzenie poziomu wytrzymałości i dynamiki, co z kolei pozwala na precyzyjne planowanie treningów i zapobieganie kontuzjom. Od strony technicznej system analizuje kontrolę nad piłką, liczbę kontaktów, intensywność pracy z piłką oraz dominację jednej z nóg. Dzięki temu mamy pełniejszy obraz umiejętności zawodników, co pomaga w ich wszechstronnym rozwoju. Po każdym meczu zawodnicy chętnie analizują wyniki i oczekują od nas feedbacku na temat osiągniętych parametrów, co zwiększa ich motywację do dalszej pracy” - podkreśla trener ekipy Wisły Kraków U-15 Dawid Ślusarczyk.
Innowacyjne urządzenia prześwietlające każdego zawodnika służą trenerom trampkarzy Wisły Kraków podczas codziennej pracy. System niebawem pojawi się również na zajęciach drużyny U-14, a potem sukcesywnie wprowadzany będzie także na treningi młodszych adeptów wiślackiej Akademii. Wszystko ma być robione krok po kroku.
“PlayerMaker jest wykorzystywany codziennie, szczególnie w grupie U15. Podczas każdego treningu tagujemy wszystkie ćwiczenia, co pozwala nam na pomiar kluczowych parametrów fizycznych i technicznych, dając wgląd w postępy zawodników. W grupie U14 planujemy wprowadzenie systemu na mecze weekendowe, co umożliwi nam analizę sytuacji meczowych i dostarczy cennych informacji o zawodnikach. Dla młodszych grup poniżej U14 planujemy regularne treningi z zastosowaniem tej technologii, co pozwoli na wcześniejsze wprowadzenie zawodników w świat analizy ich postępów” - dodaje Ślusarczyk.
Nie tylko PlayerMaker. Technologia odgrywa coraz istotniejszą rolę
System PlayerMaker to nie jedyna technologiczna nowinka, z której korzystają trenerzy Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Do ich dyspozycji pozostają także m.in. kamery VEO 3, w dodatku z najwyższym pakietem. To daje kolejny szeroki wachlarz możliwości do analizy.
“Technologia umożliwia nagrywanie treningów i meczów w wysokiej jakości, co ułatwia późniejszą analizę. Funkcje Veo Analytics pozwalają dokładnie ocenić, jak zawodnicy wykonują swoje zadania na boisku, a przechowywanie materiałów w “chmurze” zapewnia łatwy dostęp do nagrań. Tworzenie profili graczy umożliwia indywidualną analizę ich postępów, a funkcja Veo Player Spotlight pozwala na wyróżnienie kluczowych akcji w trakcie gry. Dodatkowo, dzięki automatycznemu śledzeniu piłki, możemy z łatwością uchwycić najważniejsze momenty meczu bez potrzeby stałej obsługi kamery. To znacząco ułatwia dokumentację i późniejsze omawianie sytuacji meczowych z zawodnikami” - tłumaczy trener Dawid Ślusarczyk.
To wciąż tylko dodatek
Trener Wisły Kraków U-15 wyraźnie jednak akcentuje, że w dobie nowoczesnej technologii na znaczeniu nie traci jednak trenerski warsztat i umiejętności bezpośredniej komunikacji z zawodnikami.
“Najważniejszy jest rozwój zawodnika, a technologia ma służyć temu celowi. Dzięki niej możemy efektywniej planować proces treningowy i kontrolować postępy, ale nie możemy zapominać o twardych kompetencjach trenera przy planowaniu treningu oraz o umiejętnościach miękkich, które są kluczowe do dotarcia do zawodnika. Połączenie technologii i umiejętności trenerskich pozwala na indywidualny rozwój każdego zawodnika” - zakończył trener Dawid Ślusarczyk.