Międzynarodowe emocje! Przed nami 37. turniej Adama Grabki

5 miesięcy temu | 07.06.2024, 12:00
Międzynarodowe emocje! Przed nami 37. turniej Adama Grabki

Turnieju o tak międzynarodowej obsadzie jeszcze nie było. W najbliższy weekend na murawie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana odbędzie się 37. edycja turnieju poświęconego pamięci jednej z wiślackich legend - Adama Grabki. W tym roku do rywalizacji stanie 16 zespołów z 12 krajów z rocznika 2012, a wśród uczestników nie zabraknie oczywiście ekipy Wisły Kraków. Sponsorem głównym turnieju jest firma ORLEN OIL. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa – Aleksander Miszalski. Współorganizatorem turnieju jest Gmina Miejska Kraków, a partnerem wydarzenia - Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Tegoroczna odsłona turnieju im. Adama Grabki zapowiada się niezwykle interesująco. W zmaganiach, które zaplanowano weźmie udział 16 zespołów z aż 12 krajów. Tym samym będzie to najliczniejsza obsada pod względem zagranicznych drużyn w historii turnieju, która sięga lat 80-tych.

Międzynarodowa rywalizacja przy R22

Na głównej płycie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana przy R22 swoje umiejętności zaprezentują m.in. młodzi adepci Schalke 04 Gelsenkirchen (Niemcy), Lyngby BK (Dania), FC Ryga (Łotwa), FC Lahti (Finlandia), Vilnius FA (Litwa), Nomme United (Estonia) St. Joseph AFC (Irlandia), Spartaka Trnawa (Słowacja) czy SKN St. Pölten (Austria).

Schalke 04 jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Niemczech. Ekipa z Gelsenkirchen ma na swoim koncie siedem tytułów mistrza Niemiec, jest także pięciokrotnym zdobywcą Pucharu Niemiec, a w 1997 roku sięgnęła po Puchar UEFA. Obecnie występuje w rozgrywkach 2. Bundesligi.

Lyngby BK jest dwukrotnym mistrzem Danii i trzykrotnym zdobywcą krajowego pucharu. W ostatnim sezonie drużyna zajęła ósme miejsce w rozgrywkach duńskiej Superligi.

FC Ryga choć powstał dopiero w 2014 roku, to ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Klub trzykrotnie wywalczył mistrzostwo Łotwy (po raz ostatni w 2020 roku), ma na swoim koncie również dwa triumfy w Pucharze Łotwy - ostatni raz w 2023 roku. Ostatni sezon zespół zakończył na drugiej pozycji w lidze łotewskiej.

FC Lahti powstało w 1996 roku, a już dwa lata później wywalczyło awans do  Veikkausliiga, czyli fińskiej ekstraklasy. W trwającym obecnie sezonie ekipa z Lahti plasuję się na 11. pozycji w ligowej tabeli. 

Ekipa Nomme United jest obecnie beniaminkiem estońskiej ekstraklasy, a klub został powołany do życia w 2000 roku i swoje spotkania rozgrywa na stadionie Manniku w jednej z dzielnic stolicy kraju - Tallina. Klubowa Akademia należy do jednych z wiodących w Estonii. To tam swoje pierwsze kroki stawiał m.in. bramkarz Karl Jacob Hein, który trafił do akademii Arsenalu, a pod koniec 2022 roku zanotował debiut w pierwszym zespole Kanonierów.

St. Joseph's ACF ma natomiast swoją siedzibę w Dublinie i należy do jednym z czołowych akademii w Irlandii. SKN St. Polten występuje obecnie w drugiej lidze austriackiej, a klub w swojej 24-letniej historii (powstał w 2000 roku) ma na koncie m.in. dotarcie do finału Pucharu Austrii w 2014 roku. W finale uległ Red Bull Salzburg 2:4. Rok później austriacki zespół zagrał w eliminacjach Ligi Europy, gdzie w trzeciej rundzie musiał w dwumeczu uznać wyższość PSV Eindhoven.

Spartak Trnava, to z kolei jeden z najbardziej utytułowanych klubów na Słowacji. Spartak sięgał pięciokrotnie w historii po mistrzostwo Czechosłowacji i Puchar Czechosłowacji, a w sezonie 2017/2018 wywalczył mistrzostwo Słowacji. Cztery razy zespół wznosił też do góry Puchar Słowacji - ostatnio w sezonie 2022/2023. Zespół z Trnavy regularnie występuje w europejskich pucharach.

NK Brinje Grosuplje powstał w 2003 roku i obecnie gra na poziomie drugiej ligi słoweńskiej. W ostatnim sezonie Brinje uplasowało się na piątej pozycji.

Zbrojovka Brno również występuje na co dzień na zapleczu czeskiej Ekstraklasy, a historia klubu sięga 1913 roku. Ekipa z Brna przez lata występowała na arenie europejskiej: w Pucharze UEFA, czy Pucharze Intertoto. W sezonie 1977/1978 klub wywalczył jedyne w swej historii mistrzostwo Czechosłowacji, a dwa lata później do swojego dorobku dołożył wicemistrzostwo kraju. Ostatni sezon Zbrojovka zakończyła na dziewiątej pozycji w drugiej lidze.

Vilnius FA jest natomiast szkółką piłkarską założoną w Wilnie w 2020 roku. Jej twórcą jest m.in. były reprezentant Litwy Dervydas Sernas, którego polscy kibice mogą kojarzyć z występów w barwach Widzewa Łódź, Zagłębia Lubin i Wigier Suwałki.

Do rywalizacji stanie też pięć polskich zespołów, w tym ekipa Wisły Kraków prowadzona przez trenera Pawła Wasilewskiego. Pod Wawelem zobaczymy również w akcji zawodników Górnika Zabrze, Escoli Varsovia, Beniaminka Krosno, czy Korony Kielce, która na liście startowej turnieju zajęła miejsce ukraińskiego ASFK Kijów.

Wstęp na turniej jest wolny, a finałowe starcie turnieju poprowadzi sędzia międzynarodowy Tomasz Musiał, który w młodości również występował na tym turnieju.

Podział na grupy:

Grupa A: Wisła Kraków, Lyngby BK (Dania), FC St. Josephs (Irlandia), Nomme United (Estonia)

Grupa B: Górnik Zabrze, Spartak Trnava (Słowacja), St. Polten (Austria), FC Lahti (Finlandia)

Grupa C: Beniaminek Krosno, FC Schalke 04 (Niemcy), NK Brinje Grosuplje (Słowenia), FC Ryga (Łotwa)

Grupa D: Escola Varsovia, FC Zbrojovka Brno (Czechy), Korona Kielce, Vilnius FA (Litwa)

Mecze grup A i B odbywać się będą w godzinach 9:00 – 11:55, natomiast grup C i D w godzinach 13:00 – 15:55. Następnego dnia (niedziela, 9 czerwca) w godzinach 8:30 – 16:00 rozegrana zostanie faza pucharowa. Na godzinę 16:50 zaplanowano ceremonię zamknięcia turnieju.

Harmonogram sobotnich spotkań fazy grupowej Wisły Kraków:

- Wisła Kraków - St. Joseph ACF (godz. 9.00)

- Lyngby BK - Wisła Kraków (godz. 10.10)

- Wisła Kraków - Nomme United (godz. 11.20)

Wyniki turnieju będzie można śledzić na żywo TUTAJ lub w mediach społecznościowych Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków.

Do zobaczenia przy R22!

Udostępnij
 
11207200