Akademia Piłkarska Wisły Kraków nieustannie dba o rozwój adeptów futbolu, wskutek czego, idąc z duchem czasu, wprowadza nowatorskie podejście do szkolenia młodych talentów. Trener i skaut akademii, Jacek Słowik, realizując badania do pracy doktorskiej, wspólnie z zespołem naukowym AWF w Krakowie prowadzi unikatowy projekt badawczy, którego celem jest opracowanie metod pozwalających na precyzyjne dostosowywanie treningu do indywidualnych potrzeb zawodników, uwzględniając ich wiek biologiczny. Dotąd testy PHV wykonywane były w drużynach U-14 oraz U-13.
"Pomysł na ten projekt narodził się z potrzeby głębszego zrozumienia, jak indywidualne różnice biologiczne wpływają na rozwój młodych zawodników. Różnice w wieku biologicznym pomiędzy nimi odgrywają kluczową rolę w procesie dojrzewania fizycznego, psychomotorycznego i emocjonalnego, dlatego nasze badania koncentrują się na identyfikacji tych różnic i opracowaniu metod, które pozwolą trenerom precyzyjnie dostosować trening do możliwości każdego zawodnika. Dzięki zaawansowanym pomiarom antropometrycznym, testom sprawnościowym oraz narzędziom psychologicznym jesteśmy w stanie lepiej monitorować postępy chłopców, co pozwala nam nie tylko optymalizować obciążenia treningowe, ale także zapobiegać przeciążeniom i urazom" - powiedział trener Jacek Słowik.
W ramach projektu zawodnicy poddani zostali badaniom z uwzględnieniem pomiarów antropometrycznych, w tym pomiarów długościowych, szerokościowych, masy ciała, obwodu ciała czy pomiarów fałdów skórno-tłuszczowych. Dodatkowo, przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, za pomocą metody biompedancji badacze dokonali bardzo precyzyjnych pomiarów tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i jej rozkładu w organizmie, masy kości czy całkowitej ilości wody w organizmie. Uzupełniając te wyniki o informacje pozyskane od rodziców młodych graczy, na temat ich wysokości ciała zaistniała możliwość oszacowania wysokości ciała chłopców w przyszłości.
Zawodnicy brali także udział w testach sprawnościowych, gdzie specyfika była dostawana do dyscypliny, którą uprawiają. W przyszłym roku, w ramach kontynuacji projektu, we współpracy z klubowym psychologiem w badaniach zastosowane zostaną też narzędzia psychologiczne, takie jak „skala oceny dojrzałości emocjonalnej” czy „skala oceny motywacji”. Dane te pomogą w zrozumieniu czynników psychicznych mających wpływ na rozwój sportowy zawodników.
Wspomniane badania, uzupełnione o systematyczny przegląd literatury naukowej, wprowadzenie odpowiednich metod analitycznych oraz innowacyjnych narzędzi diagnostycznych, dostarczają szczegółowych danych na temat zawodników, nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychologicznym. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne monitorowanie ich postępów, dostosowywanie obciążeń treningowych, a także zastosowanie strategii prewencji przed urazami, co z kolei przyczynia się do optymalizacji procesu ich rozwoju.