W dniach 20-23 marca 2023 roku w Mediolanie odbyło się kolejne szkolenie organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów. Akademię Piłkarską Wisły Kraków podczas wizyty we Włoszech reprezentował trener drużyny CLJ U-15, Bartosz Bąk. Szkoleniowiec opowiedział o swoich wrażeniach i odczuciach dotyczących tego wydarzenia.
Szkolenie organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie klubów tym razem koncentrowało się wokół Akademii Piłkarskiej Interu Mediolan, a jego celem było zapoznanie się ze specyfiką funkcjonowania jednej z największych instytucji zajmujących się szkoleniem młodych zawodników we Włoszech. Udział w nim wzięło ponad trzydziestu przedstawicieli czołowych europejskich klubów, a wśród nich znalazł się również reprezentant Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków – trener zespołu CLJ U-15, Bartosz Bąk.
Program szkolenia obejmował szeroki zakres tematów dotyczących działania klubu oraz pracy z młodymi piłkarzami. Pierwszy dzień miał więc charakter wprowadzający w tematykę dotyczącą struktury organizacyjnej akademii. Słuchacze zapoznali się wówczas z aspektami dotyczącymi procesu rozwojowego zawodników oraz sposobu szkolenia drużyn z kategorii wiekowych U-15 – U-19. Kolejnym punktem w harmonogramie była także obserwacja jednostki treningowej drużyny U-18, a na koniec uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto oraz wziąć udział w wizycie w Milan Shoah Memorial.
Drugi dzień rozpoczął się wykładem na temat pracy sztabu z zawodnikami drużyn z kategorii U-14, który uwzględniał najważniejsze elementy, takie jak idea szkolenia młodzieży, budowanie celów treningowych oraz mikrocyklu. Dodatkowo słuchacze mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób Inter buduje swoją sieć klubów partnerskich. Wątkiem pobocznym z kolei stała się implementacja futsalu w procesie szkolenia oraz socjalizacja najmłodszych zawodników. Podsumowaniem tej części była natomiast obserwacja jednostek treningowych właśnie w tych kategoriach wiekowych, a dzień zakończył się zwiedzaniem bazy treningowej pierwszej drużyny.
W ostatnim dniu szkolenie odbywało się w szkole połączonej z internatem, gdzie uczestnicy mogli zaczerpnąć wiedzy dotyczącej tematyki edukacyjno-socjalnej.
Jak twierdzi trener Bartosz Bąk, możliwość wzięcia udziału w szkoleniu oraz poznania szczegółów dotyczących funkcjonowania Akademii Piłkarskiej Interu Mediolan była dla niego cennym doświadczeniem. Podczas pobytu uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów doświadczonych prelegentów na temat działalności klubu z wieloletnią tradycją, co stanowi ogromne źródło inspiracji do pracy z młodzieżą. „Jako trenera najbardziej interesowały mnie aspkety, które wzbogaciłyby mój warsztat i miałyby bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie drużyny na boisku. Moja rola jednak nie ogranicza się jedynie do rzeczy związanych z boiskiem, dlatego też każdy temat poruszony przez osoby funkcyjne w Akademii Interu Mediolan był dla mnie wartościowy. Kiedy zaznajamiasz się z podejściem takiego klubu do organizacji szkolenia masz z tyłu głowy, że działalność ta poparta jest latami bogatych doświadczeń i sukcesów.” – powiedział trener Bartosz Bąk.
Zdaniem szkoleniowca ważne jest, by nabyte umiejętności odpowiednio wdrożyć w swojej pracy, uwzględniając realia konkretnego środowiska. Samo szkolenie pomogło również zweryfikować dotychczasowe doświadczenia, dawało możliwość do nawiązania nowych kontaktów, a także było okazją do wymiany spostrzeżeń z osobami związanymi z zagranicznymi klubami. „Oczywiście najistotniejsze to zabrać to, co może podnieść jakość w naszym środowisku. W Akademii Wisły przeszedłem jako trener do U15 wszystkie kategorie wiekowe. Możliwość konfrontacji swoich wniosków z wnioskami takiej Akademii daje odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Wcześniejsze moje doświadczenia, wizyta organizowana przez ECA w Leverkusen czy staż w Watford miały wspólny mianownik, którym jest młody człowiek, w drugiej kolejności młody zawodnik. Kolejną korzyścią z tego typu wyjazdów jest przestrzeń do rozmów kuluarowych o piłce nożnej z osobami prowadzącymi szkolenie w swoich klubach w różnych zakątkach Europy.” – dodał szkoleniowiec.
Według trenera, szkolenia organizowane przez ECA wpływają na zmianę sposobu postrzegania dyscypliny, jaką jest piłka nożna. Obecność w zagranicznych akademiach pozwala zauważyć stopień rozwoju poziomu szkolenia w Polsce, ale również pokazuje jego niedociągnięcia. „Wyjazd do Mediolanu sprawił mi ogromną przyjemność. Uważam, że bardzo istotne jest, aby przerwać rutynę boiskową i spojrzeć na piłkę z innej perspektywy. To dodaje mi bardzo dużo motywacji do codziennego działania. Zawsze po powrocie z tego typu wyjazdów stażowych mam ambiwalentne odczucia. Z jednej strony uważam, że szkolenie w całym kraju ma coraz lepsze efekty, a z drugiej dystans do klubów z zachodnioeuropejskich lig jest nadal znaczący. Jako dla trenera nie ma nic piękniejszego niż dobra piłka nożna w otoczeniu pięknego miasta, którym niewątpliwie jest Mediolan.” – zakończył trener.