TRENERZY AKADEMII SZKOLILI SIĘ W LEVERKUSEN

1 rok temu | 30.09.2022, 21:53
TRENERZY AKADEMII SZKOLILI SIĘ W LEVERKUSEN

W dniach 27-29 września trenerzy zespołów U-15 oraz U-19 – Bartosz Bąk i Adrian Filipek – mieli okazję uczestniczyć w pierwszym w tym sezonie szkoleniu organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów. Przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków opowiedzieli o swoich odczuciach związanych z tym wydarzeniem.

Delegaci Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków wzięli udział w trzydniowym szkoleniu w Leverkusen przygotowanym przez organizację ECA, a głównym celem spotkań była prezentacja strategii oraz sposobu funkcjonowania instytucji sportowej jaką jest Akademia Piłkarska Bayeru Leverkusen. Realizowany harmonogram uwzględniał zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, podczas których goście mogli czerpać cenną wiedzę od wykwalifikowanych trenerów.

Wydarzenie rozpoczęła wizyta w bazie treningowej młodszych drużyn (od U-8 do U-15). Uczestnicy wysłuchali tam wykładu, przeprowadzonego przez Dyrektora Akademii oraz asystenta koordynatora do spraw rozwoju trenerów, na temat logistyki i sposobu działania klubu, natomiast po prelekcji przyglądali się jednostkom treningowym przeprowadzanym w poszczególnych zespołach młodzieżowych.

Nazajutrz grupa przeniosła się na stadion BayArena, gdzie na co dzień stacjonują gracze  U16, U17, U19 oraz piłkarze drużyny seniorskiej. W tym dniu skoncentrowano się nie tylko na zagadnieniach sportowych, ale również dokładnie omówiono kwestie socjalno-edukacyjne, odnoszące się do systemu szkolnego połączonego z treningami, czy też opieki pedagogicznej nad zawodnikami. Później zebrani wysłuchali prezentacji na temat metodologii treningu, a na koniec przeszli do obserwacji zajęć zespołu U-19, występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech oraz w Młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Ostatni dzień upłynął pod znakiem spotkania z Dyrektorem Sportowym Klubu oraz trenerem przygotowania fizycznego najstarszej drużyny w strukturach Akademii. W trakcie szkoleniowiec przybliżył koncepcję treningu motorycznego na przykładzie prowadzonego przez niego zespołu, a podsumowaniem był udział w sesji praktycznej.

Obaj Panowie zgodnie twierdzą, że uczestnictwo w tego typu wydarzeniu stanowi dla nich cenne doświadczenie. Jak podkreślają, pobyt w Leverkusen upłynął w przyjaznej atmosferze, a jedną z dodatkowych zalet była możliwość stałego kontaktu z osobami działającymi na rzecz rozwoju Akademii. oraz wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych zagranicznych klubów.

„Jestem bardzo zadowolony z możliwości wyjazdu na tak dobrze zorganizowane wydarzenie. Były to tylko 3 dni spędzone w Leverkusen, ale dzięki otwartości osób tam pracujących oraz zaproszonych gości z innych klubów europejskich był to bardzo efektywnie spożytkowany czas” – mówi trener drużyny Wisły Kraków U-15, Bartosz Bąk.

„Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci przez organizatorów szkolenia. Wszyscy byli dla nas życzliwi, otwarci i pomocni. Kilka osób z klubu towarzyszyło nam przez większość czasu, więc mieliśmy okazję, żeby na bieżąco zadawać pytania, a oni wyczerpująco i chętnie na nie odpowiadali. Dało się odczuć, że panuje tam rodzinna i przyjazna atmosfera. Jest to klub z najwyższej półki, grający w Lidze Mistrzów oraz w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, więc cieszę się, że mogłem tam być” – dodaje trener zespołu Wisły Kraków U-19, Adrian Filipek.

Zakres omawianej tematyki zaprezentowany podczas wykładów uwzględniał szerokie spojrzenie na kwestię szkolenia młodzieży, co udowadnia profesjonalne podejście osób pracujących w tej instytucji. Delegaci wyciągnęli ważne wnioski, a zdobyta wiedza będzie przez nich wykorzystywana w codziennej pracy z zawodnikami.

„Cieszę się, że poza aspektem czysto sportowym zostały poruszone kwestie socjalno-edukacyjne, które dla mnie jako osoby będącej nie tylko trenerem CLJ U-15, ale również wychowawcą w SMS Wisły Kraków odgrywają priorytetową rolę” – trener Bartosz Bąk.

„Dla mnie szczególnie interesująca była koncepcja przedstawiona przez trenera przygotowania fizycznego drużyny U-19. Szkoleniowiec ten pracował przez 7 lat w Barcelonie, potem w meksykańskim Chivas, a następnie został sprowadzony do Bayeru. Z jego prezentacji wyciągnąłem kilka elementów, głównie dotyczących większego zindywidualizowania pracy treningowej, które zamierzam wprowadzić u swojej drużyny” – trener Adrian Filipek.

Trenerzy doceniają wartość przekazanych im informacji, ale wspólnie uważają, że całkowite przełożenie prezentowanych metod na rynek polski nie jest dobrym posunięciem. Jak wspominają, zaobserwowali wiele wspólnych mianowników, które łączą system szkolenia w różnych krajach, jednak każde środowisko cechują odmienne warunki oraz wymagania. Z uwagi na to, należy dokonać selekcji elementów i zastosować rozwiązania mogące przynieść wymierne korzyści w danym przypadku.

„Istotne jest, aby po takim wyjeździe dokonać ewaluacji pracy oraz  refleksji. Czerpiąc wzorce z Akademii, jak ta ulokowana w Leverkusen, pewność siebie wzrasta, kiedy widzisz, że pewne elementy związane z treningiem czy podejściem się powielają. Z drugiej strony jest jeszcze sporo rzeczy, które można dostosować do naszych warunków i wdrożyć je systemowo, nie tylko na poziomie sportowym, ale również: organizacyjnym, strategicznym czy infrastrukturalnym” – trener Bartosz Bąk.

„Jak już mówiłem, wyniosłem z tego wydarzenia wiedzę, którą będę chciał zastosować w swojej pracy. Oczywiście, nie ma sensu przenosić pewnych aspektów 1:1, dlatego chcę zaadaptować tylko te elementy, które będą rozwojowe zarówno dla zawodników, jak i dla nas, trenerów” – trener Adrian Filipek.

Udostępnij