U-15: Derbowa wygrana z Cracovią

3 miesiące temu | 11.05.2024, 14:18

Derby Krakowa dla Wisły! Zespół U-15 w spotkaniu w ramach 11. kolejki Centralnej Ligi Juniorów pokonał u siebie Cracovię 2:0. Prestiżowe zwycięstwo zapewniły trafienia Oliwiera Kozaka i Wiktora Maziarza, który w doliczonym czasie gry dobił Pasy. Wiślacy zaskoczyli rywala grając w osłabieniu, bo wcześniej czerwoną  kartkę zobaczył Karol Łakomy.

Spotkanie derbowe od początku toczyło się pod dyktando podopiecznych Krystiana Żakowicza. Swoich szans na otwarcie wyniku w pierwszych minutach szukali Bartosz Wajda i Oliwier Kozak, ale golkiper Cracovii był na posterunku.

W 12. minucie golkiper rywali zza miedzy był już jednak bezradny. Pięknym zagraniem z głębi pola popisał się Przemysław Gołąb, a bramkarza rywali uprzedził Oliwier Kozak. Po jego strzale futbolówka przelobowała bramkarza i wpadła do siatki.

Wiślacy kontrolowali przebieg wydarzeń i przed przerwą nie dopuścili rywala do praktycznie żadnej klarownej sytuacji. A sami mogli udokumentować swą przewagę kolejnym trafieniem. Najpierw po akcji z Michałem Pałką niecelnie uderzał Alan Bąk, a w 35. minucie groźnie zza pola karnego przymierzył Przemysław Gołąb.

Minutę później niesamowicie z dystansu uderzył natomiast Jakub Idziak, ale futbolówka trafiła w słupek.

Emocjonująca końcówka

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Nadal stroną przeważająca byli Wiślacy, którzy szukali kolejnych trafień. Pięć minut po wznowieniu gry w pole karne Pasów wpadł Alan Bąk. Po jego mocnym strzale bramkarz rywali przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Emocje sięgnęły zenitu w końcówce, gdy rywale przejęli inicjatywę i zepchnęli nieco Wiślaków do defensywy. Znakomicie między słupkami radził sobie jednak Jakub Golonka.

Podopieczni Krystiana Żakowicza kończyli dodatkowo mecz w osłabieniu, gdy w ostatniej minucie doliczonego czasu gry drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Karol Łakomy. To jednak nie podłamało Białej Gwiazdy, która dwie minuty później przesądziła o losach meczu.

Akcje szybkim zagraniem rozpoczął Golonka, po chwili pojedynek główkowy wygrał Piotr Hejmo, a na bramkę rywali pognał wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Wiktor Maziarz. Zawodnik Wisły wygrał pojedynek oko w oko z bramkarzem rywali i tym samym zapewnił Wiślakom trzy punkty w derbowej potyczce.

"Kontrolowaliśmy przebieg spotkania i zagraliśmy w taki sposób, jak sobie zaplanowaliśmy. Zawodnicy konsekwentnie realizowali założenia nad którymi pracowaliśmy w tygodniu na treningach. Do tego dodali to, co jest niezbędne w piłce nożnej, czyli zaangażowanie na najwyższym poziomie. To było zasłużone zwycięstwo. Lepiej wyglądaliśmy z piłką przy nodze. Ten wynik odzwierciedla to, co działo się na placu gry, bo rywale też dobrze się bronili, a w drugiej połowie podeszli z wyższym pressingiem, co wymusiło pewne korekty w naszej grze" - podsumowywał trener zespołu U-15 Krystian Żakowicz. "Uważam, że w poprzednich meczach nie odstawaliśmy też od rywali. Nie czujemy przesadnego respektu przed rywalem, który zajmuje pierwsze, czy drugie miejsce w tabeli. Wiedzieliśmy, że z każdym możemy podjąć skuteczną walkę i wygrać. Nie zwracaliśmy uwagi na tabelę i fakt, że Cracovia zajmuje drugie miejsce, a my jesteśmy obecnie na przedostatniej pozycji. Każdy mecz jest wymagający, bo liga jest wyrównana. Wiemy na co nas stać i jak zagramy na swoim poziomie, to może to wyglądać tak, jak w tym meczu."

W kolejnej serii spotkań Wiślaków czeka następne starcie derbowe. Tym razem ekipa U-15 stanie w szranki z rówieśnikami z Garbarni Kraków. Mecz zaplanowano na piątek, 17 maja.

CLJ U-15: Wisła Kraków - Cracovia 2:0 (1:0)

Bramki: Oliwier Kozak (12.), Wiktor Maziarz (80+2)

Wisła Kraków: Jakub Golonka - Karol Łakomy, Kacper Kopijka, Radosław Krasek, Przemysław Gołąb (73. Dawid Tracz) - Oliwier Kozak (79. Wiktor Maziarz), Jakub Idziak, Bartosz Wajda (80+2. Dawid Kubik)- Mateusz Pałka (80+2. Dominik Mierzwa), Alan Bąk (67. Jan Szczepaniak), Michał Pałka (61. Piotr Hejmo).