ŁUKASZ WALCZAK NOWYM KOORDYNATOREM GRUP MŁODZIEŻOWYCH AKADEMII

11 miesięcy temu | 19.09.2023, 10:11
ŁUKASZ WALCZAK NOWYM KOORDYNATOREM GRUP MŁODZIEŻOWYCH AKADEMII

W połowie ubiegłego miesiąca szeregi Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków zasilił Łukasz Walczak, który objął stanowisko koordynatora drużyn od U-7 do U-12. Porozmawialiśmy z nowym pracownikiem wiślackiej Akademii, który opowiedział nam o swoich pierwszych tygodniach przy R22 oraz o doświadczeniu w pracy z młodzieżą.

Urodzony 20 października 1993 roku Łukasz Walczak jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach na kierunku Zarządzanie Sportem, który ukończył z tytułem menedżera sportu. Nasz nowy koordynator przez wiele lat pracował w Akademii Piłkarskiej Zagłębia Sosnowiec, a z samym klubem związany był od 2002 roku, spełniając się najpierw jako zawodnik, a później trener grup młodzieżowych, wiceprezes oraz prezes sosnowieckiej Akademii.

Jak się czujesz w nowym otoczeniu? Jakie były Twoje pierwsze wrażenia, kiedy dołączyłeś do Białej Gwiazdy?

Wejście w nowe środowisko nigdy nie jest proste, natomiast zostałem w klubie od pierwszego dnia przyjęty w bardzo miły sposób, co pomaga mi w codziennej adaptacji. Bardzo za to dziękuję wszystkim pracownikom klubu. Pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne – Wisła to duża marka, z fantastyczną historią i funkcjonowanie w takim projekcie traktuję jako kolejny krok w swoim zawodowym rozwoju. Jestem zbudowany dobrą energią, profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi, z którymi przyjdzie mi współpracować, przez co liczę, że moja obecność w Akademii rozwinie obie strony – mnie jako trenera/koordynatora oraz Akademię i jej codzienne funkcjonowanie w obszarze organizacyjnym i szkoleniowym.

Pracowałeś wcześniej w Zagłębiu Sosnowiec. Odczuwasz jakieś różnice pomiędzy pracą w Sosnowcu, a Akademią Wisły Kraków?

Podstawowa różnica to zakres moich obowiązków. W Akademii Zagłębia Sosnowiec pełniłem funkcję Prezesa i Koordynatora, byłem także administratorem w programie Certyfikacji PZPN oraz pełniłem rolę pierwszego trenera w zespole U12. Każda z tych ról niosła za sobą różne wyzwania, dzięki którym dzisiaj, mimo młodego wieku, dysponuję dużym doświadczeniem zarówno w aspekcie szkoleniowym – jako trener, ale także w aspekcie organizacyjnym jako koordynator i manager. W Wiśle moja rola jest jasno określona – jestem odpowiedzialny za jeden z etapów szkolenia, tj. za prawidłowe funkcjonowanie zespołów operujących na co dzień w Krakowie, czyli U7-U12.

Jakie masz doświadczenie w pracy z młodzieżą?

W futbolu młodzieżowym jestem obecny od studiów, tj. blisko od 10-ciu lat. Tak jak wspomniałem wcześniej, swoje doświadczenie budowałem dwutorowo, tj. będąc praktykiem na boisku i pełniąc rolę trenera, a także w gabinetach, funkcjonując w zarządzie Akademii Zagłębia – najpierw jako wiceprezes, a następnie prezes. Jako trener miałem okazje pracować na każdym z etapów piłki dziecięco-młodzieżowej, a podczas licznych stażów i turniejów, zjeździłem kraj i Europę w poszukiwaniu inspiracji i punktów odniesienia.

Sukces trenerski definiuję poprzez wychowanka, a w ostatnim czasie moi podopieczni byli licznie powoływani na zgrupowania kadr wojewódzkich, a dwóch z nich wzięło udział w projekcie Letniej Akademii Młodych Orłów, co dla Akademii Zagłębia Sosnowiec było wydarzeniem bez precedensu. Byłem także jedną z osób, która budowała Autorski Program Szkolenia w Sosnowcu, który był bardzo pozytywnie oceniony podczas kontroli PZPN w ramach programu Certyfikacji. Mam w swoim CV również współpracę z Podokręgiem Sosnowiec Śląskiego ZPN-u, gdzie funkcjonowałem jako trener kadry. Jako manager zarządzałem przez ostatnie lata z powodzeniem dużą Akademią, wprowadzałem i koordynowałem liczne projekty szkoleniowe i dbałem o rozwój wszystkich jej obszarów – finansowego, organizacyjnego oraz szkoleniowego. Dysponuję licencją UEFA A oraz jestem obecnie uczestnikiem I edycji Kursu Dyrektorów Akademii, organizowanego przez Szkołę Trenerów PZPN, co dowodzi ciągłej chęci poszerzania wiedzy i podnoszenia kompetencji.

Na czym polega Twoja praca? Czym dokładnie się zajmujesz?

Swoją pracę podzieliłbym na dwa obszary – organizacyjny i szkoleniowy. W obszarze organizacyjnym staram się, aby zespoły, które koordynuję funkcjonowały w sposób profesjonalny, tj. według określonego planu, zasad i w odpowiednich warunkach. W obszarze szkoleniowym – buduję mikrocykle i treści treningowe, obserwuję zajęcia, które wraz z trenerami następnie analizujemy oraz nadzoruję proces szkoleniowy w wymiarze budowy jednostek treningowych, jak i planowania oraz oceny gier (meczów, sparingów, turniejów, etc.). Moim zadaniem jest również planowanie transferów oraz ocena potencjału i postępów zawodników wchodzących w skład zespołów U7-U12. Na co dzień, aby wszystkie podejmowane działania były skorelowane i tworzyły spójną całość, współpracuję ściśle z koordynatorem Michałem Janią.

Czy masz jakieś cele postawione przed sobą w związku ze swoimi obowiązkami?

Mam nadzieję, że wspólnie z dyrektorem Kołaczykiem, koordynatorami i wszystkimi trenerami Akademii, sprawimy że w najbliższym czasie Wisła stanie się ośrodkiem piłkarskim, w którym coraz większą rolę będą ogrywać wychowankowie. Pośrednie cele, które mają do tego doprowadzić, to przede wszystkim stały rozwój kompetencji trenerów oraz rozwój indywidualnych umiejętności każdego z zawodników poprzez m.in. ujednolicenie i rozbudowę autorskiego planu szkolenia, kreowanie wymagającego współzawodnictwa oraz przemyślane działania skautingowe w celu stałego podnoszenia środowiska treningowego. W niedalekiej przyszłości, moim celem będzie również przygotowanie Akademii Wisły do uczestniczenia w projekcie Certyfikacji PZPN.

Co stanowi dla Ciebie największe wyzwanie w roli koordynatora grup młodzieżowych Akademii?

Zarządzanie grupą ludzi jest zawsze dużym wyzwaniem – w procesie szkolenia dzieci i młodzieży szczególnie. W najbliższym czasie, jako nowy człowiek w Akademii, chciałbym poprzez swoje codzienne działania zbudować zaufanie wśród pracowników klubu, trenerów, zawodników, ale także wśród rodziców, tak aby czuli, iż ich dzieci znajdują się w odpowiednim miejscu.

Jak oceniasz komunikację z osobami, z którymi współpracujesz, np. z trenerami?

Komunikację biurową oceniam bardzo dobrze, natomiast fakt, iż koordynowane przeze mnie zespoły realizują proces treningowy na trzech różnych obiektach powoduje, iż komunikacja bezpośrednia z trenerami jest trochę utrudniona, jednak staram się być w stałym, codziennym kontakcie z każdym z nich. Wisła dysponuje narzędziami, które tę komunikację ułatwiają.

Pracujesz w klubie już przez jakiś czas. Jesteś zadowolony z tego, że tutaj trafiłeś?

Zdecydowanie tak – Wisła Kraków to Akademia wiodąca nie tylko w województwie małopolskim, ale także w kraju, wobec czego cieszę się, że stałem się jej częścią. Liczę, iż rozpoczęty niedawno projekt będzie długofalowy i na dystansie żadna ze stron nie będzie żałowała tego kroku.

Udostępnij
 
7471024