Wychowanie poprzez zabawę i sport. Projekt Wisła Junior rośnie w siłę

12 godzin temu | 30.10.2024, 11:49
Wychowanie poprzez zabawę i sport. Projekt Wisła Junior rośnie w siłę

Cztery grupy wiekowe, całoroczne treningi i opieka wyspecjalizowanego sztabu trenerskiego. A to dopiero początek. Projekt Wisła Junior funkcjonujący w strukturach Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A docelowo ma być także drogą do wstąpienia w szeregi Akademii. - Chcemy budować bazę zawodniczą i na tej podstawie stworzyć skalę, która będzie miała pozytywny wpływ na poziom zawodniczy w naszej Akademii w przyszłości - mówi koordynator projektu Konrad Czajkowski. A w planach są kolejne inicjatywy skierowane do najmłodszych.   

Projekt Wisła Junior od kilku lat funkcjonuje w strukturach Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków, a w ostatnich tygodniach dla dzieciaków przygotowano szereg interesujących inicjatyw. Obecnie w projekcie uczestniczy 79 dzieciaków podzielonych na cztery grupy wiekowe (roczniki 2018, 2019, 2020 i 2021), a treningi odbywają się przez cały rok. W miesiącach letnich i wakacyjnych najmłodsi adepci mogą korzystać z boiska trawiastego na kompleksie przy Piastowskiej 26, a gdy aura za oknem nie rozpieszcza, zajęcia przenoszone są do hali sportowej. 

“Dodatkowy mamy wyspecjalizowany trening piłkarski dla dzieci z rocznika 2018/2019, który odbywa się na hali AGH. To rocznik graniczny, który ma możliwość jeszcze trenowania w ciągu tygodnia” - tłumaczy nam koordynator projektu Wisła Junior Konrad Czajkowski.   

Budowanie wiślackiej tożsamości i drzwi do Akademii Białej Gwiazdy 

Cała wizja projektu opiera się na czterech głównych filarach: wizerunkowym, szkoleniowym, marketingowym i komercyjnym. Szczególnie dwa pierwsze wymiary mają niezwykle istotne znaczenie. 

“Chcielibyśmy, żeby projekt Wisła Junior, który stał się już nieodłączną częścią Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków, był nie tylko miejscem spotkań dzieciaków i budowania wśród nich wiślackiej tożsamości, ale także, by miał on wymiar skautingowy. Dzieciaki uczestniczące w projekcie mogą wychowywać się i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie, jak i zdolności motoryczne w naszej metodologii pracy, a na samym końcu chcielibyśmy, by do struktur Akademii trafiało jak najwięcej dzieci z naszego projektu - dodaje Czajkowski, który oprócz sprawowania pieczy nad projektem, pełni też rolę koordynatora etapu szkolenia U12-U7.

Wraz z innymi trenerami-koordynatorami opracował już model szkolenia dla całej Akademii, który ma obowiązywać już od drużyny U8. Docelowo projekt Wisła Junior ma zakładać szkolenie w grupach U9-U4, a w najmłodszych rocznikach największy nacisk od samego początku kładziony jest na zajęcia ogólnorozwojowe. 

“Bardzo ważne, by dla takich małych dzieciaków trener pełnił też rolę przyjaciela i kompana do zabawy. Dzieciaki bardzo mocno zwracają uwagę na to, jakimi osobowościami jesteśmy, a nie trenerami. To jest najważniejsze, by zachęcać do siebie odpowiednią komunikacją i przekazem, czy uśmiechem. Wartości merytoryczne schodzą nieco na drugi plan w młodszych kategoriach wiekowych, choć oczywiście merytoryka jest bardzo istotna i nie można o niej zapominać. Przekaz do takich młodych dzieciaków musi być bardzo radosny. Nasza strategia w najmłodszych kategoriach opiera się na zajęciach ogólnorozwojowych z elementami piłki nożnej. Elementy czysto piłkarskie pojawiają się dopiero później” - tłumaczy koordynator projektu. 

“Na zajęciach zwracamy uwagę na aspekt ruchowy, na to jak dziecko wygląda motorycznie, czy płynnie wykonuje ruchy i jest sprawne. Kładziemy nacisk na takie elementy, które w przyszłości pomogą w szkoleniu. Jeśli taki maluch już od najmłodszych lat jest szybki, zwinny i aktywny, a przy okazji dobrze współpracuje z trenerem, to dla nas sygnał, że jest bardzo dobrym materiałem na przyszłość w starszych kategoriach wiekowych” - dodaje Konrad Czajkowski.  

Tłumy ściągają na R22. Nowa inicjatywa przynosi pierwsze efekty  

A cały projekt nie zakłada tylko samych treningów. Przed meczami domowymi Wisły Kraków przy R22 odbywają się treningi przedmeczowe skierowane do najmłodszych, które z punktu widzenia szkoleniowego - pozwalają trenerom na dostrzeżenie naturalnych talentów piłkarskich, którzy trafiają do nas z różnych stron naszego kraju. 

“Odzew był bardzo pozytywny. Wiele osób przyjeżdżało, pokonując wiele kilometrów. Część dzieciaków uczestniczących już w projekcie chętnie przychodziło na zajęcia, a później udawało się na trybuny. Warto dodać, że nasze dzieciaki mają darmowe bilety na mecze rozgrywane przy Reymonta 22 i chętnie korzystały z takiego połączenia. Projekt dopiero raczkuje, jest na początkowym etapie rozwoju, ale faktycznie udało nam się już pozyskać dzieciaków do projektu Wisła Junior. Nie jest to może oszałamiająca liczba, ale patrząc przez pryzmat tego, że jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który prowadzi takie treningi, to trzeba przyznać, że projekt ma ogromny potencjał” - mówi Czajkowski. 

Po każdym treningu przygotowywana i aktualizowana jest specjalna baza danych, w której znajdują się informacje o wszystkich uczestnikach zajęć.

Kolejne inicjatywy dla najmłodszych 

Projekt rozwija się w szybkim tempie, a koordynatorzy pracują nad tym, by przyciągnąć na zajęcia coraz szerszą rzeszę dzieciaków z Krakowa i okolic.  

“Chcemy budować bazę zawodniczą i na tej podstawie stworzyć skalę, która będzie miała pozytywny wpływ na poziom zawodniczy w naszej Akademii w przyszłości. Chcemy dla dzieciaków cyklicznie trenujących organizować eventy takie, jak Dzień Dziecka, Dzień Wiślaka, czy oferować im dodatkowe formy aktywności. Chciałbym na pewno utrzymać w naszych strukturach projekt treningu przedmeczowego, a dodatkowo mamy też pewien pomysł związany z aktywnością naszych trenerów na trybunie rodzinnej podczas meczów. Chcielibyśmy również wzmocnić nasze działania marketingowe w social mediach. Chcemy też wyjść z naszą ofertą do przedszkoli i prowadzić tam zajęcia, ale również oferować im zajęcia na naszych obiektach połączone ze wszelkimi benefitami czekającymi na wiślacką społeczność. Jest też plan na realizację Dni Otwartych w różnych dzielnicach Krakowa, gdzie dzieciaki mogłyby uczestniczyć w różnych treningach prowadzonych przez naszych trenerów” - opowiada nam Czajkowski.  

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TRENINGU WISŁA JUNIOR

Obecnie najmłodszymi opiekuje się pięciu trenerów dedykowanych do projektu, ale sztab szkoleniowy również ulegnie niebawem powiększeniu.

“Ustaliliśmy wewnętrznie, że na zajęciach na jednego trenera przypada maksymalnie 12 dzieciaków. Na 40 osób w grupie na zajęciach nie będzie zatem mniej niż czterech trenerów. W takiej sytuacji każde dziecko będzie w pełni zaopiekowane. Naszą najlepszą wizytówką jest jakość zajęć, czyli pomysł na harmonijny rozwój sportowy jak i społeczny dziecka, wykwalifikowana kadra trenerska z wieloletnim doświadczeniem, ciągłość miejsca i brak zmian ze względu na posiadanie swojego obiektu sportowego oraz przede wszystkim sprzęt, który pozwala na efektywne prowadzenie zajęć. Oczywiście poza tymi rzeczami - każdy nasz zawodnik ma możliwość skorzystania z benefitów takich jak uczestnictwo w treningach przedmeczowych i innych wydarzeniach niecyklicznych - zakończył Konrad Czajkowski.  

Zachęcamy do zapisów do projektu Wisła Junior! 

Więcej informacji na Facebooku 

Zapisy    

Udostępnij
 
6821272